Váš nákupní košík je prázdný!
Další díl scrapbookového miniseriálu je věnován jenom a pouze razítkům. To proto, že když se podíváme pod ruce všech "scrap-žen", do jejich poliček a šuplíků, jsou razítka po barevných papírech zřejmě druhou nejpoužívanější pomůckou. Tak se jim dnes podíváme na zoubek...
Existují různé druhy razítek, stejně tak jako nepřeberné množství tvarů a motivů. Navíc se se dají využít asi milionem různých způsobů, takže ať už se rozhodnete vyrábět přáníčko, scrapbookovou stránku (layout) nebo se pustíte do Project life, vždy vám budou perfektním pomocníkem. Pokračujte dál ve čtení a dozvíte se víc.
RAZÍTKA MŮŽEŠ KOUPIT TAKÉ U NÁS V PAPER GARDEN. PODÍVEJ SE NA NĚ >>>
Jak už bylo řečeno na začátku dnešního povídání, na trhu je nepřeberné množství razítek. Ale pokud teprve nakukujete do scrapbookového světa, lze určitě vystačit s jakousi základní sadou. Doporučujeme vybírat spíše univerzálnější razítka, která využijete pro více projektů - například podkladová razítka, základní a geometrické tvary nebo abecedu, ze které si sami sestavíte jakýkoliv nápis. Teprve postupně pak můžete svou kolekci rozšiřovat podle toho, jak se bude utvářet váš styl.
Teď přichází chvíle, kdy si postupně představíme všechny druhy razítek.
...se skládají z pevného gumového motivu nalepeného na dřevěném štočku. Tato razítka vám vydrží dlouho a navíc krásně a čistě tisknou. Většinou jsou ale podstatně dražší a jejich nabídka je menší. Nevýhodou může být také to, že nejsou průhledná a při razítkování tak přesně nevidíte, kam razítko obtisknete. U těchto razítek je třeba dbát na to, aby jste si při razítkování inkoustem nezašpinili i dřevěnou část, protože inkoust z ní jde pak velmi špatně dolů.
...razítka bez dřevěného štočku, zato na pěnové hmotě, tzv. cling pěně. Výhodou oproti dřevěným razítkům je snadnější skladování. Oproti silikonovým razítkům cling razítka déle vydrží (nemáme ověřeno) a jejich obtisky mají obvykle preciznější kontury. Nevýhodou je vyšší cena a neprůhlednost.
Do této kategorie řadíme i gumová razítka, u kterých si někdy musíte cling pěnu dokoupit a texturovací část razítka na ni poté přilepit a motiv obstřihnout. Nutností je pak také použití s akrylovým bločkem, na který cling pěna přiléhá.
...budou nejspíše tvořit většinu vaší razítkové výbavy. Jednak jsou nejlevnější, ale především najdete v nabídce silikonových razítek suverénně nejvíce motivů. Pokud se scrapbookingem začínáte, nezapomeňte zakoupit spolu s první sadou silikonových razítek také akrylový bloček, na který je při razítkování nalepíte. Teprv v tu chvíli jsou opravdu připravena k použití! Jejich nevýhodou může být kratší životnost. Výhodou je určitě průhlednost, díky které vždy přesně vidíte, kam razítko obtiskujete.
SILIKONOVÁ I CLING RAZÍTKA NAJDEŠ I V PAPER GARDEN. TADY >>>
...jsou malé kvádříky z akrylu, na které se nalepují silikonová a některé cling razítka. Seženete je hned v několika velikostech a některé na sobě mají také rysky. To proto, abyste razítkovali rovně.
Je dobré pořídit rovnou větší a menší velikost. S menším razítkem nalepeným na menším bločku se vám bude mnohem lépe operovat a větší rozměr se hodí na rozměrnější pozaďová razítka. Silikonová razítka pak můžete na bločky nalepovat a odlepovat nespočetněkrát. Pokud razítko ztrácí svou přilnavost, většinou ho stačí omýt vodou (popřípadě vodou se saponátem), nechat uschnout a opět by mělo lepit. Záleží však hodně na původní kvalitě razítka a taky na tom, jak se o něj staráme. A o tom je další odstavec.
AKRYLOVÉ BLOČKY KOUPÍŠ TADY >>>
Po každém použití je nutné razítko očistit. Existují na to speciální čističe, které doporučujeme hlavně při použití pigmentových a alkoholových inkoustů. Někdy ale úplně stačí běžné vlhčené ubrousky (bez alkoholu a parfemace), do kterých razítko okamžitě po použití otřete. Záleží na typu inkoustu i kvalitě razítka a také na tom, jak jste na údržbu nároční...
Uchovávání razítek je kapitola sama pro sebe. Každá scrapařka má jiný systém, podle svých zvyklostí, možností a velikosti sbírky. Silikonová razítka můžete skladovat například nalepená v euro-obalech, a ty si zařadit do pevných šanonů. Nebo mít každou sadu zvlášť v plastové obálce se zipem. Můžete je také nechat nalepená na původních fóliích od výrobce, vložit do plastových kapes a uložit do plastové krabičky. Tak je mám uložená já a můžu ve své sbírce pěkně hrabošit... :-)
Cling razítka se dají skladovat například v plastových obalech od CD. Dřevěná razítka zase v krabici od vaší poslední scrapbookové objednávky. Někdo pro ně má například zvláštní šuplík či dokonce poličku, na kterých jsou dřevěná razítka zároveň i krásnou dekorací. To už ale musíte vyhradit scrpabookingu téměř samostatný pokoj, a kdo to má, že?! :-)
Ať už si pořídíte razítka dřevěná nebo silikonová, určitě brzy zjistíte, že při tvoření je téměř nedáte z ruky. A kdo teprve začíná, záhy přijde na to, že razítek prostě není nikdy dost. Vždy se najde další motiv či nápis, který prostě musíte mít... :-)
Kdo už razítkům podlehl, tak dobře ví, o čem je řeč. A že různé razítkovací techniky pozvedají všechny projekty minimálně o level výše. Ostatně, o tom také bude další díl naší SCRAPENCYKLOPEDIE, který vyjde už příští úterý a naše Péťa vám ukáže, jak se dá s razítky kouzlit.
Přečtěte si také:
>>> SCRAPENCYKLOPEDIE - 1. DÍL: Co je to scrapbooking?